Apsardzes signalizācija mājai – Kādu Izvēlēties?

signalizācija apsardze mājaiMāja ir salīdzinoši neaizsargātāka no zagļu tīkojumiem. Privātmājā zagļi var iekļūt ne vien pa durvīm, bet arī mājas logiem, garāžas durvīm, pat pa jumtu, verandu vai citām palīgceltnēm. Turklāt, ja māju ieskauj augsts žogs, zagļi var darboties nemanīti.

Ierīkojot signalizāciju mājai, pirmām kārtām svarīgi saprast, kādi ir saimnieka mērķi, kādus uzdevumus mājas signalizācijai jārisina un, kādas iekārtas nepieciešamas. Mūsdienās piedāvāto drošības iekārtu un mājas apsardzes risinājumu klāsts ir milzīgs. Parasti tiek cerēts, ka drošības sistēma mūsu mājā nodrošinās šādus uzdevumus:

• aizsargās māju un īpašumu no zagļiem un citiem noziedzniekiem;
• pasargās māju no ugunsgrēka;
• nodrošinās tuvinieku, īpaši bērnu, drošību.

Pirms uzsākt signalizācijas uzstādīšanu mājai, nepieciešams izvērtēt nepieciešamās pamatfunkcijas. Būtu vēlams izvēlēties tādu signalizāciju mājai, kuru nepieciešamības gadījumā var paplašināt, apsargājamajā zonā ietverot aizvien jaunus objektus bez nozīmīgām finanšu izmaksām un liekām problēmām, jo bieži vien, kad māja jau uzcelta, saimnieks var izlemt piebūvēt, piemēram, pirtiņu vai kādu šķūnīti. Šādos gadījumos mājas apsardzei vislabāk izraudzīties bezvadu signalizāciju. Mājas signalizācija nepieciešama pat tad, ja kāds no mājiniekiem gandrīz vienmēr ir mājās, jo policijai zināmi gadījumi, ka tiek apzagts mājas pirmais stāvs, kamēr saimnieki uzturas otrajā vai strādā dārzā. Ja mājā būtu uzstādīta apsardzes signalizācija, tā nenotiktu.

Vēl viens jautājums, domājot par signalizācijas uzstādīšanu mājai, – kādās telpās uzstādīt infrasarkanos devējus? Ideāls variants – ja infrasarkanais devējs ir katrā atsevišķā istabā. Ja tādas iespējas nav, nepieciešams noteikt svarīgākās telpas un prioritātes. Piemēram, saimnieka kabinets (varbūt tajā stāv seifs), viesistaba ar dārgu televizoru, garāža ar mašīnu utt.

Privātmājas apsardzes nodrošināšanai var arī izmantot stikla plīšanas devējus – tas pados trauksmes signālu gadījumā, ja noziedznieks mēģinās iekļūt mājā, izdauzot loga stiklu. Vēl viena iespēja – uzstādīt devēju, kas reaģē uz vibrāciju. Šajā gadījumā sistēma reaģēs, noziedzniekam jau pirmoreiz mēģinot sabojāt logu rāmi vai durvis. ( Šis risinājums ir lētāks par kustību sensoru ierīkošanu, tomēr no negatīvās puses tas var nostrādāt piemēram salūta laikā )

Trešais nepieciešamais devēju veids – magnētiskie kontakti. Visbiežāk tos uzstāda uz durvīm – gadījumam, ja noziedznieks mēģinās iekļūt mājā, uzlaužot slēdzeni. Atverot durvis, notiks elektriskās ķēdes pārtraukšana, un sistēma nosūtīs signālu par iekļūšanu. Šo devēju tipu var uzstādīt arī uz logiem, balkona, verandas durvīm utt.

Svarīgi: devēji, kas uzstādīti mājas iekšpusē, veido otro pēc kārtas mājas apsardzes barjeru. Bet, nepieciešama arī pirmā josla īpašuma aizsargāšanai – privātmājā tā ir perimetra apsardze. Arī te būs nepieciešami infrasarkanie devēji. Papildus ieteicams uzstādīt sirēnu, kura ieslēdzas pēc tā, kad nostrādājis devējs.

Svarīga arī ugunsdrošība

Plānojot signalizācijas uzstādīšanu mājai, svarīgi padomāt arī par ugunsdrošības signalizāciju. Ugunsdrošības devēji mēdz būt dūmu, siltuma un kombinētie (tie apvieno sevī siltuma un dūmu devēju funkcijas). Tradicionāli ugunsdrošības devēji tiek uzstādīti tā saucamajās ugunsbīstamās telpās. Tās ir virtuve, katlumāja un garāža. Ne pēdējo vietu šajā sarakstā ieņem bērnistaba – diemžēl bērni bieži rada ugunsbīstamās situācijas.

Tāpat kā apsardzes signalizācijas devēji, ugunsdrošības devēji tiek pieslēgti pie kontrolpaneļa, kurš nepieciešamības gadījumā pārraidīs ugunsgrēka trauksmes signālu. Ieteicams arī obligāti ierīkot sirēnu, kura ieslēgsies vienlaikus ar trauksmes signāla pārraidi.

Vai gribat zināt, kas notiek mājā prombūtnes laikā?

Mūsdienīgas tehnoloģijas ļauj ieprogrammēt apsardzes sistēmas darbu tā, lai trauksmes signāls tiktu pārraidīts uz mājas īpašnieka mobilo telefonu. Ja papildus apsardzes signalizācijai viņš uzstādīs arī videonovērošanas sistēmu, viņš varēs, izmantojot personīgo datoru vai mobilo telefonu, redzēt, kas reāli notiek viņa mājā un tās teritorijā.

Starp citu, ja zaglis redz uzlīmi, kas norāda, ka objekts tiek apsargāts, tā visbiežāk viņu attur no mēģinājuma iekļūt mājoklī.

Ievietot Komentāru