Dūmu Detektors dzīvoklī būs obligāts jau no 2020. gada

Dūmu detektors obligātsŠī gada (2016) aprīlī tika apstiprināti Ugunsdrošības noteikumi, kuru viens no punktiem paredz obligātu dūmu detektoru uzstādīšanu visos mājokļos, tai skaitā padomju laikā celtos dzīvokļos, no 2020.gada 1.janvāra.

Šobrīd spēkā esošais normatīvais regulējums paredz obligātu dūmu detektoru izmantošanu tikai pēc 2008.gada jaunuzbūvētās, rekonstruētās un renovētās dzīvojamās ēkās. Jaunajos Valsts ugunsdrošības un glābšanas dienesta (VUGD) noteikumos iekļauta prasība, ka no 2020.gada 1.janvāra ar autonomiem dūmu detektoriem ir jābūt nodrošinātām visām dzīvojamām telpām. 

Jāatzīmē, ka sākotnējā noteikumu versija paredzēja visu telpu obligātu aprīkošanu ar dūmu detektoriem jau no 2017.gada 1.janvāra, taču pret to kategoriski iebilda Latvijas Pašvaldību savienība. Galvenais iemesls – nepieciešamās finanses. Lai arī atsevišķs dūmu detektors nav dārgs, pašvaldību pārziņā atrodas liels skaits objektu, uz kuriem attiecas jaunā prasība, līdz ar to šīs izmaksas kļūst ievērojamas. Tāpat zināms laiks nepieciešams objektu apzināšanai, detektoru iegādei un uzstādīšanai. Tāpēc tika panākts kompromiss, pārceļot prasības izpildes termiņu – uz 2020. gada sākumu.

Tomēr iedzīvotāji tiek aicināti neatlikt dūmu detektoru ierīkošanu, jo tas ir tikai pašu cilvēku drošības interesēs. Atbilstoši VUGD statistikas datiem par ugunsgrēkiem dzīvojamās ēkās lielākā daļa ugunsgrēkos bojāgājušo miruši nevis no fiziskiem apdegumiem, bet gan tieši no saindēšanās ar dūmiem. Traģiskākās ugunsnelaimes visbiežāk notiek tieši naktīs, kad cilvēki guļ, jo cilvēks miegā nejūt dūmus, toties dzird skaņas, tāpēc dūmu detektors ļauj savlaicīgi pamanīt ugunsgrēka izcelšanos un pamest degošās telpas. Kā piemēru var atzīmēt Igauniju, kur šāda prasība ir spēkā jau desmit gadus, bojāgājušo skaits ugunsgrēkos samazinājies uz pusi. Latvija diemžēl joprojām ir ES melnā topa augšgalā.

Kaut arī Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā par ugunsdrošības prasību pārkāpumiem paredzēts sods fiziskām personām no 30 līdz 280 eiro, VUGD masveida pārbaudes neveiks, jo normas ieviešana nav domāta, lai radītu jaunu sodīšanas iespēju, bet gan kā instruments, lai mudinātu iedzīvotājus padomāt par savu drošību.

Autonomais dūmu detektors ir neliela izmēra ierīce, kura patstāvīgi spēj konstatēt telpā izveidojušos ugunsgrēka faktorus (dūmu koncentrāciju, siltumu) un par to ar spalgu 80 dB stipru skaņas signālu aptuveni pusstundu nepārtraukti brīdina tuvumā esošos. Tās uzdevums nav dzēst, bet brīdināt. Tomēr jāpiebilst, ka dūmu detektors var ieslēgties arī, piemēram, no cigarešu dūmiem vai piedeguša ēdiena.

Vispiemērotākā vieta detektoram ir guļamistabas un gaiteņa griesti netālu no guļamistabas durvīm. Tos savā starpā iespējams savienot arī vienā sistēmā un pievienot apsardzes firmas centrālei. Detektoru var pieskrūvēt pie griestiem ar pāris nelielām skrūvēm. Tā apkope ir vienkārša – nepieciešama savlaicīga baterijas nomaiņa, detektoru darbības pārbaude un putekļu noslaucīšana.

Detektorus iespējams iegādāties elektropreču, būvmateriālu un specializētos ugunsdrošības aprīkojuma veikalos. To cena ir robežās no pieciem līdz pat 90 eiro. Tomēr cena ne vienmēr liecina par detektora efektivitāti, tāpēc, izvēloties detektoru, galvenokārt uzmanība jāpievērš tā tehniskajiem parametriem.

Ievietot Komentāru